Långsamt internet?

En del drabbas av långsamt internet. Genom att gå in på Bredbandskollens hemsida kan hastigheten kontrolleras.Tänk på att om ni är ansluten trådlöst med wifi blir det långsammare än med kabel till routern.

Det går också att avläsa hastigheten på fiberkonvertern (mediaomvandlaren). Det sitter tre lampor på den som kan skifta färg. Powerlampan indikerar att apparaten får spänning och skall lysa grönt. TX lampan indikerar kontakten med routern hos er. Om den lyser grönt så är hastigheten hemma hos er mellan 10 till 100 MBit/s.Blinkning betyder att information skickas. Lyser den orange betyder det att hastigheten är upp till 1000 MB/s. Den andra lampan som är märkt FO markerar hastigheten och funktionen ut mot internet. Det är samma färger och hastigheter som för TX.

Om hastigheterna är låga och lamporna inte lyser orange prova att stänga av all utrustning genom att dra ur nätsladdarna. Starta sedan upp utrustningen i turordning, med fiberkonvertern först.

Får ni fortfarande inte korrekt hastighet ring Telias telefonnummer för fiberföreningar 020-202070. De kan på distans felsöka utrustningen och också starta om switcharna i vår nod.

(Tack till Per-Olof Blomstrand i Edared för information om detta!)